Какви са нужните документи и формалности при основаването на ООД в Германия можете да прочетете в тази статия.
Ако желаете да започнете собствен бизнес в Германия с регистрирана на територията на Германия фирма и целите привличането на немски клиенти, една от най-предпочитаните и избирани правни форми е ООД.
Предимствата на ООД е ограничената отговорност спрямо кредиторите, както и високият размер на основният капитал, което е индикатор за това, че Вашата фирма е платежоспособна.
За да премине безпроблемно учредителната процедура Ви е нужен етапен план, които ще Ви помогне да се ориентирате и ще Ви насочи право към целта.
Първата стъпка е избора на име за Вашата фирма, с което тя ще Ви представлява. Хубаво е името да подсказва на бъдещите Ви клиенти с какво се занимава фирмата Ви, да прави впечатление и да е лесно за запомняне. За да сте сигурни, че името, което сте избрали е все още свободно се прави запитване към търговско-промишлената камара.
Задължително е фирмата Ви да е със седалище в Германия. Ако постоянният Ви адрес на пребиваване е в България и въпреки това искате да учредите фирма в Германия, можете да използвате услугите на доставчици на офис услуги, където да регистрирате Вашата фирма или да закупите регистрирано дружество.
Следващата стъпка при учредяването на Вашето ООД е изготвянето на дружествен договор. За тази цел можете да използвате готов образец, които трябва да бъде разписан от всички съдружници и заверен пред нотариус или договора да бъде изготвен от нотариус, разписан от всички съдружници и заверен пред нотариус. Нотариуса проверява коректността на въведените в договора данни - име и фамилия на акционерите, лични данни на ръководството, седалище на дружеството, предмет на дейност, както и размер на акционерния капитал и ако информацията е коректно вписана се прави нотариална заверка на договора.
Към дружеството може да бъде назначен и надзорен съвет, които проверява финансовите отчети и контролира дейността на управителите.
След като сте преминали през първите три етапа, следващата стъпка е откриване на фирмена банкова сметка и внасянето на основният капитал. Вие и Вашият/те съдружник/ци можете да внесете целият капитал на една вноска, т.е. 25.000,00 евро или 12.500,00 евро при учредяването на фирмата, а остатъка на по-късен етап. Ако сте избрали вторият вариант, трябва да знаете, че докато не бъде внесен целият капитал, всички съдружници отговарят с личното си имущество до пълният размер на дяла си. След откриването на набирателната сметка и внасянето на основният капитал, банковата институция ще Ви предостави вносна бележка.
Получената от банката вносна бележка служи като доказателство пред нотариуса, че капитала е внесен. На база това доказателство той подава документите на фирмата към търговският регистър, които се намира в районният съд по седалище на дружеството.
След вписването на Вашето ООД в търговският регистър, то трябва да бъде регистрирано като упражняващо търговска дейност, както и да получи данъчен номер от финансовите служби.
Ако сте взели решение на наемете персонал ще са нужни допълнителни регистрации и вписвания.
Ако желаете съдействие или помощ при попълването и подаването на документите и воденето на кореспонденцията, можете без колебание да се обърнете към Penova Consulting.
留言